poniedziałek, 30 czerwca 2014

Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i Dom Kultury Świt zapraszają na letnie spotkanie z muzyką

Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy i Dom Kultury Świt zapraszają na letnie spotkanie z muzyką
ludową. Podczas koncertów zaprezentowana zostanie muzyka z różnych środowisk i kręgów kulturowych m.in. tradycyjna z takich regionów jak Radomskie, Opoczyńskie, południowa Wielkopolska, zachodnie Mazowsze i południowo-wschodnie Mazowsze, Powiśle Maciejowickie i inne (mazurki, polki, oberki, wiwaty, sibry itd.); warszawska i z przedmieść Warszawy, grana przez kapele starszego i młodszego pokolenia (fokstroty, polki z nogi, polki galopki, walczyki, tanga i inne); taneczna muzyka stylizowana (węgierska, mołdawska, duńska, karpacka). Zaczynamy od 28.06. 2014 (koncerty będą się odbywać w lipcu i sierpniu, w każdą sobotę o godz. 17:00).

PROGRAM KONCERTÓW:

5.07.2014 (godz.17:00)
Kapela Praska popularyzuje folklor Warszawy od 1988 r. Gra do posłuchu i do tańca. Wykonuje głównie piosenki i i ballady podwórkowe z Pragi. W repertuarze ma również szlagiery z I połowy XX w. Jest to jedna z najaktywniejszych warszawskich kapel.

12.07.2014 (godz.17:00)
PKP Raducz to grupa zafascynowana małym fragmentem południowo-zachodniego Mazowsza – okolicami Skierniewic. Wciąż inspirującym ich wzorem jest skrzypek Stanisław Klejnas, mimo że nigdy nie udało im się go poznać osobiście, zmarł bowiem, zanim niektórzy z członków grupy się urodzili. Nie stanęło im to jednak na przeszkodzie i dzięki nagraniom archiwalnym nauczyli się oddawać ducha tego mikroregionu. Grają głównie oberki.

19.07.2014 (godz.17:00)
Kapela Witka Brody gra porywające polki, oberki, sztajerki, chodzone i wiele innych melodii głównie z Rzeszowszczyzny, a w repertuarze ma także muzykę wielkopolską, żydowską, litewską, a nawet ukraińską i rumuńską.

26.07.2014 (godz.17:00)
Czarne Motyle są żeńskim zespołem, który w swym repertuarze ma głównie przedwojenną muzykę Warszawy i jej przedmieść. Śpiewają nostalgiczne i krwiste ballady, grają na skrzypcach, harmonii, barabanie, ksylofonie, cymbałach, a niekiedy na pile: tanga, polki, fokstroty, walczyki.

2.08.2014 (godz.17:00)
Heniek Małolepszy z zespołem – jedna z najciekawszych warszawskich kapel podwórkowych. Grupa gra szlagiery przedwojennej Warszawy w ciekawych pulsujących aranżacjach. Oprócz gitary i kontrabasu niekiedy wykorzystują zanikły prawie doszczętnie sprzęt piorący – tarę.

9.08.2014 (godz.17:00)
Kapela Biskupiańska to młoda para grająca w tradycyjnym składzie muzykę Biskupizny – mikroregionu składającego się z 12 wiosek wokół Krobi na południu Wielkopolski. Na dudach i skrzypcach podwiązanych grają wiwaty, równe, przodki, sibry i tańce figurowe.

16.08.2014 (godz.17:00)
PARURA to młoda kapela grająca na skrzypcach, bębenku i basach muzykę tradycyjną z różnych regionów Polski. Ostatnio uczą się dzikiej muzyki u najstarszego kajockiego skrzypka, Tadeusza Jedynaka. Ich muzyka jest transowa – grają głównie polki, oberki i podróżniaki.

23.08.2014 (godz.17:00)
Kapela Niwińskich w repertuarze ma dawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od wiejskich skrzypków i harmonistów. Gra głównie muzykę z południowo-wschodniego Mazowsza oraz południowej Małopolski. Muzycy starają się zachować jak najwięcej ze stylu gry swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Dlatego też muzyka, którą grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, a przede wszystkim taneczna.

30.08.2014 (godz.17:00)
Muzykanci – krakowsko-poznańska grupa muzyczna działająca intensywnie w latach 1997-2002. Na parę lat się rozstali, by rozwijać swe indywidualne drogi muzyczne. W roku 2010 wznowili działalność, ale jednocześnie angażują się w różne inne projekty muzyczne. Grupę tworzą Hałasowie i Słowińscy, a ich repertuar jest niezmiernie szeroki – od muzyki bałkańskiej, cygańskiej i łemkowskiej po polską, żydowską i… kto wie, jaką jeszcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz